Środowisko i krajobraz wydm nadmorskich
Mierzei Bramy Świny




Inne czynniki

FALOWANIE MORZA.
Głównymi czynnikami mającymi wpływ na strefę brzegową mierzei są silne jesienno-zimowe sztormy powstające przy długotrwałych wiatrach z sektora N. Jednakże falowanie w tej części wybrzeża wykazuje się najniższym prawdopodobieństwem wystąpienia silnego falowania, a także wystąpienia wysokiego stanu morza (Wróblewski 1975, Dziadziuszko, Jednorał 1988, m.in. Zeidler i in. 1995). Stąd też sztormy te nie niosą za sobą tak dużych zniszczeń jak na środkowym czy wschodnim wybrzeżu Polski.


W wyniku podpiętrzenia wód Bałtyku przez długotrwałe wiatry z sektora północnego silny sztorm morze np. przerwać mierzeję w najwęższym jej miejscu co miało już miejsce po niemieckiej stronie w miejscowości Koserow (1320 rok - podpiętrzenie o 3,2 m, 1872 - podpiętrzenie o 3,4 m) lub tylko zalać nisko położony ląd na zapleczu.


Współcześnie silne sztormy są znacznie słabsze (np. na przełomie 1995/96, 2001/2002, 2003) niszczą rzeźbę plaży, odmorski sok wydmy przedniej ale także zagrażały zabudowie położonej w sąsiedztwie brzegu: hotel Amber, przystań rybacka i molo w Międzyzdrojach, zabudowa portu w ujściu Świny


Tabela. Największe sztormy zanotowane w Świnoujściu (Zeidler i in. 1995).

Data

Najwyższy poziom morza [cm]

Średni poziom morza [cm]

Roczny wzrost poziomu morza [mm]

10.02.1874

696

497.1

1.4

31.12.1913

692

30/31.12.1904

674

Zjawiska sztormowe związane są z klimatem i cyrkulacją atmosferyczną. Nie każdy rok obfituje w tego typu zjawiska, lub mogą one wystepować także w ciepłej porze roku, choć z mniejszym nasileniem - np. kwiecień, czerwiec i sierpień 2003 roku. Z kolei zimą mogą być nieobecne - np. zimą 2002 roku, gdy brzeg morza był od stycznia do marca skuty lodem.

WIATRY


Wiatry zależne są od
cyrkulacji atmosferycznej. Nad mierzeją przeważają wiatry zachodnie i południowe. Częstotliwość ich w ciągu roku jest zbliżona. Z kolei wiatry z sektora północnego i wschodniego są rzadsze jednak silniejsze. To one odpowiadają za podpiętrzenia sztormowe na brzegu zatoki oraz o występowaniu sztormów. Dzięki tym wiatrom transportowany jest osad wzdłuż brzegu mierzei od klifów na północnym-wschodzie w głąb środkowej części brzegu mierzei. Także dzięki tym wiatrom osad pokrywający plaże znoszony jest na zachód do środkowej części brzegu mierzei.
Przede wszystkim jednak wiatry zachodnie decydują o rozwoju drobnych form eolicznych i wydm przednich na całym brzegu mierzei na Wolinie. Ich efektywność decyduje o rozwoju tych form (Borówka 1999).
Z kolei częste wiatry południowe występujące w chłodnej porze roku wpływają na obniżanie poziomu morza przy brzegu, dzięki czemu plaże są szersze niż powinny być zimą (zimą wystepuje tzw. plaża zimowa, węższa, ponieważ poziom morza jest stale podpiętrzony).


.:góra strony:.
Instytut Nauk o Morzu
WNP US

Autor strony:
mgr Tomasz A. Łabuz

O projekcie
Mierzeja dawniej
i dziś
Walory przyrodnicze
Klimat
Wody
Gleby
Świat roślinny
Rzeźba
Współczesna
dynamika brzegu

-Wydmy nadmorskie
-Odc. akumulacyjny
-Zm. krótkookresowe
-Powstawanie wydm
-Rodzaje wydm
-Roślinność
-Rzeźba a rośliny
-Utrwalanie piasku
-Inne czynniki
Osadnictwo
Gospodarka
Cztery pory roku...
O autorze

Strona od 01.01.2004r.

Wykorzystanie materiałów tylko
za podaniem źródła
i powiadomieniem autora tej strony

webmaster