Środowisko i krajobraz wydm nadmorskich
Mierzei Bramy Świny




Walory przyrodnicze

Walory przyrodnicze mierzei są bardzo zróżnicowane. Decyduje o tym rzeźba terenu, urozmaicona szata roślinna, a dzięki temu malownicze krajobrazy.
Walory naturalne mierzei to przede wszystkim mikroklimat, którym można delektować się na plażach choćby uzdrowiska Świnoujście. To urozmaicona rzeźba terenu z klifami, u podnóża których zalegają ogromne głazy wypłukane z klifu przez morze, to szerokie drobno-piaszczyste plaże z pięknymi wydmami. Wreszcie trzcinowiska i kanały Delty Wstecznej Świny.
Klif i wcinającą się w ląd Zatokę Pomorską można oglądać z Góry Gosań nieopodal Międzyzdrojów. Znajduje się tam punkt widokowy na wysokości ponad 95 m nad brzegiem Bałtyku. Z kolei w kierunku wschodnim zatokę oraz okolice Świnoujścia można podziwiać z latarni morskiej (mierzy aż 68 m) położonej na wschodnim brzegu Świnoujścia. Deltę Wsteczną Świny obejrzeć można ze Wzgórza Zielonka leżącego w rejonie Lubina na południe od Międzyzdrojów. Tuż obok wzgórza położone jest malownicze Jezioro Turkusowe, sztuczny zbiornik w pokładach utworzony w kopalni kredy po zakończeniu prac wydobywczych.
Mierzeja to także urozmaicona szata roślinna a także atrakcyjne zwierzęta. Nieopodal Międzyzdrojów w bukowym lesie porastającym wzgórza morenowe znajduje się rezerwat żubrów. Mówiąc o roślinach nie wolno zapomnieć o zbiorowiskach porastających szeroki pas wydm na Wolinie. Ponadto na Wolinie znajduje się Woliński Park Narodowy, który obejmuje także strefę morza sąsiadującego z klifami.

Do walorów, atrakcji przyrodniczych można także zaliczyć skarby znajdywane na brzegu morskim.
To silne sztormy wyrzucają na brzeg liczne "skarby morskie" lub rzeczy które uprzednio do morza trafiły. Są to oryginalnie wyrzeźbione przez morze fragmenty drewna, oszlifowane przez słone morze kawałki szkła (niestety z tłuczonych przez ludzi butelek!), trawy morskie, muszle licznych małży, a także i inne zwierzęta morskie: ryby, meduzy, skorupiaki. Niestety coraz częściej są to śmieci i odpadki świadczące o wzrastającej konsumpcji człowieka.
Między tymi wyrzucanymi na brzeg rzeczami można znaleźć prawdziwy skarb - bursztyn. Zwłaszcza fale jesienno-zimowych sztormów wyorywają z dna morza bursztyn i wyrzucają go wraz z innymi rzeczami na brzeg.
Okoliczna ludność tylko czeka na owoce sztormu, dzięki któremu można zebrać bursztyn, sprzedać go i w ten sposób podreperować domowy budżet. Tylko wyspecjalizowani poławiacze "bałtyckich pereł" ubrani w nieprzemakalny strój z podbierakami mogą liczyć na udane łowy.



Większość zbierających, także okazjonalnych wczasowiczów jest w stanie znaleźć niewielkie grudki bursztynu wyrzucone po sztormie na plażę. Bursztyn, jako że jest lżejszy od otoczaków, a często także i muszli, jest przez morze wynoszony najdalej na suchą plażę. Jednak duże jego kawałki można znaleźć tylko w tzw. kipieli, gdzie przy brzegu załamują się fale.

Walory przyrodnicze uzupełniają wytwory i dzieła człowieka do takich należy zaliczyć architekturę uzdrowiskowej części Świnoujścia, Międzyzdrojów ale także fortyfikacje i umocnienia wojskowe:

  • XIX-wieczny fort wschodni przy ujściu Świny - labirynt korytarzy, schronów i magazynów wojskowych, już udostępniony do zwiedzania,
  • Dalmierz baterii nadmorskiej Goeben ukryty w lesie na wschodnim brzegu Świny,
  • Nisze po wyrzutniach rakiet V3 wkomponowane w klifowy stok nieopodal Międzyzdrojów,
  • Liczne bunkry i schrony wojskowe w rejonie Międzyzdrojów, Świnoujścia i na półwyspie Przytor.
    Poza tym można podziwiać falochrony osłaniające wejście do portu w Świnoujściu, z czego falochron wschodni mierzy aż 1,5km długości, a także molo spacerowe w Międzyzdrojach.
    Otwarte wody Zalewu Szczecińskiego i spokojne wody Zatoki Pomorskiej sprzyjają żeglowaniu, a ciepłe wody morskie kąpielom.

    .:góra strony:.
  • Instytut Nauk o Morzu
    WNP US

    Autor strony:
    mgr Tomasz A. Łabuz

    O projekcie
    Mierzeja dawniej
    i dziś
    Walory przyrodnicze
    Klimat
    Wody
    Gleby
    Świat roślinny
    Rzeźba
    Współczesna dynamika brzegu
    Osadnictwo
    Gospodarka
    Cztery pory roku...
    O autorze

    Strona od 01.01.2004r.

    Wykorzystanie materiałów tylko
    za podaniem źródła
    i powiadomieniem autora tej strony

    webmaster